Aktualności

Aegon: Polacy nieprzygotowani do emerytury

W najnowszej, czwartej już odsłonie analizy gotowości emerytalnej Aegon Polska zdobyła jedynie 5,2 na 10 możliwych punktów, plasując się na 12. miejscu wśród 15 krajów objętych Indeksem Przygotowania Emerytalnego Aegon (ARRI). W porównaniu z poprzednią pozycją ocena naszego kraju zwiększyła się jedynie o 0,1 pkt.

- Ubiegłoroczne reformy wprowadziły ogromne zmiany w funduszach emerytalnych drugiego filaru. Coraz mniejszą popularnością cieszą się również Pracownicze Programy Emerytalne – skomentował Michał Biedzki, prezes Aegon TUnŻ. – Niepewność, jaka narosła w ludziach w związku z tymi zmianami, nie była korzystna i pogłębiła obawy Polaków związane z finansami w jesieni życia. Skutek jest taki, że nadal plasujemy się na szarym końcu rankingu gotowości emerytalnej – dodał.

Z analizy wynika, że wśród wszystkich ankietowanych społeczeństw Polacy są najbardziej pesymistycznie nastawieni do emerytury. 76% badanych z naszego kraju ma z nią negatywne skojarzenia. Zaraz po słowie „wypoczynek” (48%) pojawiają się „zły stan zdrowia” (44%), „niepewność” (35%) oraz „bieda” (33%). Prawie trzech na pięciu ankietowanych negatywnie ocenia również swoje szanse na pokrycie wydatków medycznych w czasie emerytury.

Co drugi pracownik bez planu emerytalnegoW Polsce można zauważyć dużą rozbieżność pomiędzy poziomem świadomości finansowej pracowników a ich nawykami oszczędnościowymi. Większość respondentów (64%) ma świadomość potrzeby planowania finansowego pod kątem emerytury. Jednak wyniki pokazują, że świadomość ta nie przekłada się na efektywne nawyki oszczędnościowe. Po obserwacji kroków, jakie badani podejmują w celu przygotowania się do emerytury, autorzy analizy stwierdzają, że więcej niż połowa pracowników (55%) nie ma własnego planu przygotowania emerytalnego.

Szczególnie narażone na niski poziom przygotowania emerytalnego są kobiety. Konieczność utrzymywania równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym oznacza podwyższone prawdopodobieństwo nieobecności kobiet na rynku pracy lub pracy w niepełnym wymiarze. Skutkiem tego jest mniejszy dostęp do emerytur pracowniczych i niski wynik indeksu (mniej niż 6), który osiągnęło aż 72% badanych kobiet w Polsce. Dla porównania ten sam wynik miało 60% mężczyzn.

Na dodatek większość ankietowanych (72%) jest przekonana, że przyszłe pokolenia będą w jeszcze gorszej sytuacji. Pogląd ten wrasta wraz z wiekiem – wyznaje go 65% osób w grupie wiekowej 18–24 i 75% wśród osób będących w przedziale 55–64 lat.

– Niepokój o finansową przyszłość może przełożyć się na większe zainteresowanie Polaków alternatywnymi sposobami oszczędzania na emeryturę – skomentował Michał Biedzki. – Spodziewam się zwiększenia zainteresowania programami długoterminowymi i gwarantowanymi, które pozwalają odłożyć dodatkowe pieniądze – dodał.

Aspirujący oszczędzającyJeśli chodzi o najbliższą przyszłość, to połowa respondentów z Polski spodziewa się, że nasza gospodarka i ich własne finanse pozostaną niezmienione na przestrzeni nadchodzących 12 miesięcy (odpowiednio 50 i 52%). 21% oczekuje, że ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie, podczas gdy ponad jedna dziesiąta (11%) czeka na poprawę krajowej gospodarki. Mężczyźni oraz młodzi ludzie są tu zwykle bardziej optymistycznie nastawieni.

Większość badanych (71%) zgadza się, że rząd powinien zachęcać pracodawców do automatycznej rejestracji pracowników do planów emerytalnych. Co więcej, 55% spośród aspirujących oszczędzających – w tym wiele kobiet i osób młodych – opowiada się za opcją automatycznej rejestracji do pracowniczego planu emerytalnego ze składką odpowiadającą 6% wynagrodzenia.

Badanie potwierdza również, że ankietowani coraz rzadziej postrzegają emeryturę jako definitywną granicę między życiem zawodowym a odpoczynkiem. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego jedynie 35% pracowników zamierza całkowicie zaprzestać pracy.

O badaniu:Indeks Przygotowania Emerytalnego Aegon 2015 został przygotowany w oparciu o badania przeprowadzone wśród 16 tys. osób w 15 krajach na całym świecie, w których obecny jest Aegon. Odpowiedzi na pytania ankietowe zbierano w styczniu i lutym 2015 r. W Polsce badaniem objęto 900 osób zatrudnionych i 100 emerytów.

Pełny raport jest dostępny pod adresem:
http://www.aegon.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Aegon)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.