Aktualności

Accenture: Inwestycje w insurtech nastawione na AI i IoT

Niemal połowa wszystkich inwestycji w insurtechowe start-upy w 2016 r. skierowana była na finansowanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT) – wynika z raportu firmy doradczej Accenture.

Raport zawiera dane dotyczące 450 transakcji związanych z inwestowaniem w insurtech z ostatnich trzech lat. Łączna liczba transakcji inwestowania w AI (w tym w automatyzację) i IoT (w tym w connected insurance) wzrosła w 2016 r. o 79%. Mimo że te dwie technologie reprezentowały zaledwie 24% z 216 transakcji dotyczących insurtechu na całym świecie w 2016 r., wartość inwestycji w nie wyniosła 711 mln dol., stanowiące 44% wszystkich inwestycji w insurtech – w porównaniu z 10% globalnych inwestycji w insurtech w 2015 r.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania finansowaniem i gwałtowne przyspieszenie inwestycji w start-upy zajmujące się inteligentną automatyzacją i internetem rzeczy – powiedział Roy Jubraj, współautor raportu kierujący zespołem ds. rozwiązań cyfrowych i innowacji w dziale usług finansowych firmy w Wlk. Brytanii i Irlandii, cytowany przez portal Intelligent Insurer. – Te technologie są gotowe dokonać przełomu w branży ubezpieczeniowej w najbliższych latach.

Branża ubezpieczeniowa spostrzega AI i IoT jako krytyczne dla dostarczania klientom usług na wyższym poziomie personalizacji oraz realnych korzyści. Sztuczna inteligencja ma potencjał przekształcenia branży ubezpieczeniowej – przejścia od oceny ryzyka na podstawie minionych doświadczeń do monitorowania ryzyka w czasie rzeczywistym i łagodzenia strat ponoszonych przez klientów, a nawet zapobiegania im. Internet rzeczy umożliwi ubezpieczycielom oferowanie bardziej spersonalizowanych usług w czasie rzeczywistym, zwiększenie skuteczności operacyjnej i wycenianie produktów z większą precyzją.

Mimo politycznej i ekonomicznej niepewności związanej z Brexitem, Wlk. Brytania w 2016 r. nadal przyciągała inwestycje w insurtech. Chociaż liczba transakcji nie uległa zmianie, wartość tego typu inwestycji wzrosła ponad dwukrotnie, do 19 mln dol. Inwestycje w AI i IoT również wzrosły znacząco, do 1,7 mln dol.

W Niemczech i we Francji również nastąpił silny wzrost inwestycji w insurtech w 2016 r. Razem z Wlk. Brytanią kraje te stanowią czołówkę rynków insurtechowych w Europie.
Na tle globalnego wzrostu inwestycji w insurtech udział USA w wolumenie wszystkich transakcji w 2016 r. zmniejszył się z 63 do 56%.

Odsetek inwestycji w insurtech dla reszty świata (poza tradycyjnymi centrami) wzrósł ponad dwukrotnie, z 11% w 2015 r. do 23% w 2016 r.
AC, am

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.